uzaicini

NOTIKUMU KALENDĀRS

Nav notikumu

ZIEDOT TIEŠSAISTĒ

Summa Tooltip € 25.00
€ 50.00
€ 100.00
€ 250.00

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly

TRANSLATE PAGE

Latvian English German Icelandic Norwegian Portuguese Russian Spanish

CHAT tests

Autisma noteikšanas kontroljautājumi agrīnā vecumposmā (CHAT) ir skrīninga instruments, kas identificē bērnus, kuriem ir socio-komunikatīvo traucējumu risks pirmajos 18 mēnešos. Sekojošais raksts parādīs procesu un piedāvās Jums izmantošanai CHAT jautājumus.
Jautājumi un atbildes par CHAT.
Kas ir CHAT?
Kontroljautājumi autisma noteikšanai agrīnā vecumposmā ir īsi jautājumi, kurus aizpilda vecāki un primārās aprūpes medicīnas darbinieki bērna attīstības pārbaudes laikā 18 mēnešos. Pārbaudes mērķis ir identificēt tos bērnus, kuriem ir socio-komunikatīvo traucējumu risks. CHAT kontroljautājumus var lejupielādēt ŠEIT.
Kā CHAT tiek administrēts?
Kontroljautājumus Jūs atradīsiet tālāk.Tie sastāv no 2 daļām. Pirmie 9 punkti ir jautājumi, kas tiek uzdoti vecākiem, savukārt, 5 pēdējie punkti ir vērojumi, ko veic primārās aprūpes medicīnas darbinieks.Galvenais punkts ir vērot uzvedību, kas bērnam iztrūkst 18 mēnešos, ievietojot bērnu socio-komunikatīvo traucējumu riska grupā. Šīs uzvedības ir uzmanības pievēršana, ietverot norādīšanu, lai parādītu konkrētu priekšmetu un acu kontakta norādes (sekot līdzi ar acīm tam, uz ko norāda vecāks), rotaļa ar iztēli( piem.ieliet tēju no spēļu tējkannas).
Kā CHAT rezultāti tiek iegūti?
Kontroljautājumus (The CHAT) var ļoti viegli saskaitīt. Ir 5 atslēgas jautājumi: A5 (rotaļa ar iztēli), A7 (norādīšana), Bii (sekošana norādei), Biii (atdarināšana), Biv(norādes sagatavošana). Ja bērniem neizdodas visi 5 atslēgas punkti, viņiem ir augsts autisma attīstības iespejamais risks. Bērni, kuriem neveicas A7 jautājumā un Biv, ir vidējs risks autisma attīstībai.
Kas notiek, ja bērnam CHAT kontroljautājumos ir neveiksmes?
Jebkuram bērnam, kuram neizdodas CHAT, vajadzētu atkārtoti veikt skrīningu pēc viena mēneša. Kā ar jebkuru pārbaudes instrumentu, atkārtota CHAT veikšana būtu rekomendējama, lai tiem bērniem, kuri ir nedaudz aizkavējušies attīstībā, tiek dots laiks panākšanai, kā arī tiek koncentrētas pūles bērnam, kuram atkārtoti neizdodas veikt CHAT. Ja bērnam neizdodas veikt CHAT arī 2.reizē, tad viņu vajadzētu nosūtīt pie speciālistiem klīniskai diagnosticēšanai, jo CHAT pats par sevi nav diagnostikas instruments.
Kas notiek, ja bērns tiek galā ar kontroljautājumiem CHAT?
Ja bērns tiek galā ar CHAT kontroljautājumiem jau pirmajā reizē, tad nav nepieciešamas turpmākas darbības.Tomēr, kontroljautājumu CHAT sekmīga
veikšana negarantē to, ka bērnam turpmāk neattīstīsies kāda veida sociāli-komunikatīvas problēmas, un ja vecāki ir uztraukušies, viņiem vajadzētu atkārtoti veikt pārbaudi.
Kādas ir kontroljautājumu CHAT priekšrocības?
Sakarā ar to, ka nav zināms viens medicīniski zināms iemesls socio-komunikatīvajiem traucējumiem, ir ļoti iespējams, ka tuvākajā nākotnē būs medicīnisks tests. Lai kādi būtu iemesli šīm problēmām, uzvedības raksturojumi tiek identificēti un tieši uz to balstās CHAT kontroljautājumi. CHAT ir lēts, viegli un ātri administrējams. Šobrīd autisms tiek reti noteikts vecumā pirms 3 gadiem. C|itiem socio-komunikatīvajiem traucējumiem noteikšanas vecums var būt arī vēlāks. Savukārt ,CHAT tiek administrēts, kad bērnam ir 18 mēneši.Jo agrīnāk bērnam tiek uzstādīta diagnoze, jo agrīnākas intervences metodes var tikt īstenotas un līdz ar to var būt samazināts ģimenes stress.
Kā var iegūt turpmāku informāciju?
Ja Jums ir jautājumi par CHAT, lūdzu sazinieties ar Autism Research Centre Cambridge University Douglas House 18b Trumpington Road Cambridge CB2 2AH, UK Tel: 01223 746057 01223 746057 Fax: 01223 746033 Email: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
© The National Autistic Society

Facebook

Twitter

YouTube