Kliedējot dažus izplatītus mītus par autismu

Autiskā spektra traucējumi ir sarežģīts
neirālās attīstības traucējums, kas skar cilvēkus visā pasaulē –
saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm, 1% pasaules iedzīvotāju ir autisma
spektrā. Dažās pasaules valstīs izplatības rādītāji ir augstāki –
tas var būt saistīts ar atšķirībām diagnostikas metodēs un
kritērijos.
Neraugoties uz pieaugošo autisma atpazīstamību, diagnožu skaitu un informētību, aizvien sastopami daudzi mīti un maldīgi priekšstati par autismu, kas izraisa pārpratumus un stigmatizāciju. Šo mītu kliedēšana ir ļoti svarīga, lai veicinātu iekļaujošāku un atbalstošāku sabiedrību cilvēkiem ar autismu un viņu ģimenēm. Rakstā ieskicējam un atspēkojam biežāk sastopamos.
Kā pieteikt pilngadīgu personu dienas aprūpes centram Rīgā

Jebkurā ģimenē, kurā aug skolas vecuma bērni un jaunieši, agrāk vai vēlāk aktualizējas jautājums par jēgpilni pavadītu dzīvi pēc skolas – profesionāli un personīgi pilnveidojoties. Vai izvēlēties aroda apguvi, vai iestāties augstskolā, varbūt pievērsties darba dzīvei vai ceļošanai? Tomēr šie šķietami pašsaprotamie jautājumi un izvēles nav visiem.
Ja ģimenes, kuru bērni apmeklē vispārizglītojošās mācību iestādes bez papildu atbalsta pasākumiem, diezgan brīvi var izvēlēties, ko jaunietim pēc skolas beigšanas darīt, tad tajās ģimenēs, kur aug jaunieši ar invaliditāti, šie jautājumi kļūst par pamatīgām galvassāpēm. Šajā rakstā aplūkotas iespējas, kā pieteikties dienas aprūpes centra pakalpojuma saņemšanai ģimenēm, kurās aug jaunieši ar smagiem vai ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem, tostarp garīga rakstura traucējumiem un autismu.