Latvijā tiek izstrādāts un izmēģināts jauns atbalsta modelis – "Gadījumu vadītājs" ģimenēm, kurās ir bērni, jaunieši vai pieaugušie ar autismu
Biedrība “Latvijas Autisma apvienība” realizējusi izmēģinājuma projektu "Gadījumu vadītājs" – jaunu atbalsta modeli ģimenēm, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem. Projekta ietvaros atbalstu saņēma 32 ģimenes, kurām ikdienā palīdzēja 17 īpaši sagatavoti gadījumu vadītāji. Šis izmēģinājuma modelis tika radīts, lai palīdzētu ģimenēm un arī personām noorientēties sarežģītajos birokrātijas labirintos, tiesību aizsardzībā, saņemot gan informāciju, gan psiholoģisku un juridisku atbalstu sarežģītās situācijās.
Pirms modeļa ieviešanas tika veikts citu valstu pieredzes pētījums, kurā analizēti labākās prakses piemēri gadījumu vadītāja pieejā. Papildus tam notika intervijas ar nozares speciālistiem Latvijā, tostarp ar Labklājības ministrijas pārstāvjiem, kas palīdzēja izvērtēt pakalpojuma piemērotību un pielāgošanas iespējas Latvijas situācijai.
Lielākā daļa gadījuma vadītāju bija vecāki bērniem un jauniešiem ar autismu. Viņu personīgā pieredze un zināšanas par AST dod būtisku priekšrocību – dziļāku izpratni un zināšanas par ģimeņu vajadzībām. Šie vecāki tika apmācīti par valsts un pašvaldību atbalsta mehānismiem, sadarbības veidošanu ar pirmsskolas un citām izglītības iestādēm, kā arī par emocionālā atbalsta sniegšanu ģimenēm.
"Gadījuma vadītāja viens no priekšnosacījumiem ir praktiskā pieredze šo sarežģīto birokrātisko jautājumu risināšanā, kas palīdz meklēt risinājumus vecāku pieteiktajam gadījumam. Gadījuma vadītājs vecākam ir kā atbalsta persona, kurš primāri sniedz vecākam psiholoģisko atbalstu uzklausot vecāku, tāpēc ļoti būtiski bija gadījuma vadītājiem saņemt apmācības un supervīzijas emocionālā atbalsta sniegšanā un komunikācijā ar vecākiem. Tikai saprotot vecāka emocionālo stāvokli un iekšējo cilvēka resursu var rast vecākam piemērotāko gadījuma risinājuma veidu." Tā par projektu saka gadījumu vadītāja Lauma Lieksne.
Gadījumu vadītājs kalpo kā starpnieks starp ģimeni un dažādiem pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, izglītības, veselības aprūpes un sociālās palīdzības jomā. Galvenais mērķis ir palīdzēt vecākiem koordinēt nepieciešamos resursus, lai bērns saņemtu optimālu atbalstu katrā attīstības posmā. Izmēģinājuma projekta laikā vislielākais atbalsts vecākiem bija nepieciešams tieši par iekļaujošās izglītības jautājumiem.
"Daudzas ģimenes ir pieredzējušas situācijas, kad pat valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvji nepārzina normatīvo aktu nianses, kā rezultātā vecāki nesaņem atbalstu medicīnas, izglītības, sociālajā un citās jomās, atrodas nepārrauktā stresa un trauksmes stāvoklī. Gadījuma vadītāja loma ir palīdzēt pārvarēt krīzes, lai bērni saņemtu izglītību un nepieciešamo aprūpi, vecāki varētu atgriezties darba tirgū un rūpēties arī par savu veselību,"Līga Bērziņa, Latvijas Autisma apvienības valdes priekšsēdētāja.
Projekts noritēja no 01.10.2023. līdz 30.09.2024., un tā ietvaros tika izvērtēta gadījumu vadītāja loma un sniegtā atbalsta efektivitāte, lai, balstoties uz rezultātiem, sagatavotu pakalpojuma integrēšanu valsts atbalsta sistēmā.
Projektu finansiāli atbalsta
Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta
līdzekļiem.
#ĢimeneiDraudzīgi #SIFAtbalstaĢimenes