Ikviens ir pelnījis ieelpot svaigu gaisu
Atpūta brīvā dabā vilina ar piedzīvojumiem, svaigu gaisu un iespēju satuvināties ar apkārtējo vidi. Diemžēl daudziem cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem šādas atpūtas iespējas ir nesasniedzamas vides pielāgojumu trūkuma dēļ.
Labā ziņa ir tā, ka tendences mainās. Nacionālajos parkos un atpūtas zonās aizvien biežāk par prioritāti tiek izvirzīta pieejamība. Piemēram, asfaltētas vai bruģētas takas, uzbrauktuves, pieejamas tualetes un inovatīvs adaptīvais aprīkojums ļauj cilvēkiem ar kustību traucējumiem piedalīties tādās aktivitātēs kā pārgājieni un kempings, kā arī braukšana ar kajakiem un pat klinšu kāpšana.
Taču iekļaušana sniedzas tālāk par fizisko pieejamību un daudziem cilvēkiem ir nepieciešami vēl arī cita veida pielāgojumi. Tostarp cilvēkiem, kuriem ir komunikācijas traucējumi ar vai bez pavadošiem intelektuāliem traucējumiem, ļoti nozīmīgi var būt augmentatīvās un alternatīvās komunikācijas (AAK) rīki.
RURAAC projekts ir īpaši izstrādāts, lai palīdzētu cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem (IAT), kuri izmanto AAK rīkus, iepazīt dabas mantojumu, pavadīt laiku svaigā gaisā un apgūt jaunas prasmes. Izmantojot AAK ierīcēs attēlotus simbolus, iespējams paust savas vēlmes, vajadzības, sajūsmu vai nepatiku, un iepriekš sagatavoti sociālie stāsti var palīdzēt sagatavoties gaidāmajam, tādējādi mazinot satraukumu.
Viens no projekta mērķiem ir izveidot īpašus AAK simbolus un vārdu krājumu, kas saistīti ar dabu, lai cilvēki ar IAT varētu labāk citiem paziņot par savām domām, sajūtām un vajadzībām, tieši atrodoties brīvā dabā. Jau septembrī plānots īstenot pilotprojektu, izstrādājot nepieciešamos AAK materiālus koprades procesā ar cilvēkiem ar IAT.
Vēl viens projekta mērķis ir nodrošināt interešu izglītības pedagogus ar nepieciešamajām prasmēm, lai efektīvi izmantotu AAK āra vidē.
Un visbeidzot – vēlamies veicināt iekļaujošas prakses, sadarbojoties ar brīvdabas atpūtas un tūrisma organizācijām, lai novērstu šķēršļus un padarītu dabas mantojuma objektus pieejamākus – kā Latvijā, tā arī projekta partneru valstīs Itālijā un Bulgārijā. Projekta ietvaros tapušais informatīvais Buklets tiešsaistē pieejams jau tagad, tostarp arī angļu valodā. Buklets ir izstrādāts, lai sniegtu lasītājiem zināšanas, prasmes un kompetences, kas nepieciešamas, lai veicinātu kopradi un cilvēku ar IAT iesaisti pieejamu materiālu izstrādē. Vēl Buklets piedāvā dažādas teorētiskas un praktiskas aktivitātes, kas var palīdzēt veicināt cilvēku ar IAT sociālo iekļaušanu lauku apvidos, izmantojot AAK brīvdabas aktivitātēs un vietējā dabas mantojuma izzināšanā. Buklets ir domāts gan speciālās izglītības pedagogiem, gan interešu izglītības pedagogiem, kas vada nodarbības brīvā dabā.
Sekojiet līdzi projekta aktualitātēm mūsu mājaslapā un projekta Facebook lapā!
RURAAC projekts tiek īstenots, pateicoties Erasmus+ programmas un Eiropas Komisijas atbalstam. Finansē Eiropas Savienība. Tomēr izteiktie viedokļi un viedokļi ir tikai autora(-u) un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Erasmus+ nacionālās aģentūras INDIRE uzskatus. Ne Eiropas Savienība, ne INDIRE par tiem nevar būt atbildīgi.