Lielākajai daļai cilvēku ar autismu nav piekļuves nodarbinātībai
Cilvēkiem ar autismu ir lielāks risks saskarties ar bezdarbu, nepietiekamu nodarbinātību vai ilgiem nestabilitātes periodiem. Ierobežota piekļuve piemērotām darba iespējām un nepieejami vai neatbilstoši atbalsta pakalpojumi tikai saasina šīs problēmas.
ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām 27. pants aizsargā cilvēku ar autismu tiesības uz darbu. Darba devējiem ir jābūt informētiem par cilvēku ar autismu unikālajām prasmēm un spējām, kā arī par viņiem nepieciešamajiem pielāgojumiem, sākot jau no personāla atlases posma. Ir būtiski veicināt pierādījumos balstītas iniciatīvas, lai sekmētu cilvēku ar autismu nodarbinātību un iekļaušanu darbavietā.
Cilvēki ar autismu saskaras ar daudzām grūtībām gan meklējot darbu, gan strādājot. Piemēram, darba sludinājumi var būt neskaidri formulēti, nekonkrēti un cilvēkam ar autismu nesaprotami, kā arī darba pieteikumu iesniegšana bieži ir saistīta ar nepazīstamu vidi, procedūrām un sociālām mijiedarbībām. Daudziem cilvēkiem ar autismu ir grūtības izteikties mutiski vai rakstiski, var būt grūti formulēt savas prasmes, pieredzi un kvalifikāciju tā, lai potenciālajiem darba devējiem efektīvi parādītu savas stiprās puses. Tas var novest pie tā, ka viņu spējas tiek novērtētas par zemu. Ja jautājumi darba pieteikumu formās vai intervijās ir neskaidri vai prasa spēju saprast valodas nianses, personas ar autismu var nepareizi tos interpretēt, tādējādi sniedzot atbildes, kas neatbilst paredzētajam jautājumam. Papildus var būt grūtības saprast atbilstošu saziņas toni vai atpazīt netiešās gaidas intervijas laikā.
Lai gan savas diagnozes atklāšana palīdzētu izskaidrot savas uzvedības īpatnības, atklāt savas vajadzības un pieprasīt saprātīgus pielāgojumus, bieži vien cilvēki ar autismu baidās ar darba devēju par to runāt — un ne bez pamata. Neraugoties uz pieaugošo informētību par autismu, daudzās darbavietās un sabiedrībā kopumā joprojām valda stigma un maldīgi priekšstati. Aizspriedumi par cilvēku ar autismu spējām bieži noved pie viņu diskriminācijas un atstumtības no darba tirgus. Tomēr cilvēki ar autismu var veiksmīgi sevi pierādīt darba tirgū un gūt panākumus, ja viņiem tiek sniegts atbilstošs atbalsts un nodrošināti vajadzīgie pielāgojumi.
Lai risinātu šīs problēmas, nepieciešama daudzpusīga pieeja, kuras pirmais solis ir autisma atpazīstamības un izpratnes veicināšana sabiedrībā, radot drošu telpu, kurā ciena daudzveidību un novērtē dažādo cilvēku dažādos, unikālos talantus.
Atzīstot un pielāgojoties cilvēku ar autismu vajadzībām, darba devēji var radīt iekļaujošāku un atbalstošāku vidi, kas ļauj visiem darbiniekiem attīstīties. Tādi pielāgojumi kā skaidras saziņas stratēģijas, izmainītam maņu jutīgumam draudzīgas darba telpas, elastīgs un/vai saīsināts darbalaiks un apmācības par autismu un neiroatšķirībām kopumā var palīdzēt personām ar autismu veiksmīgi pārvarēt darba pieteikšanās procesu, sniegt ieguldījumu darbavietā un gūt patstāvību. Esam nupat sagatavojuši vadlīnijas darba devējiem “Ja darbiniekam ir autiskā spektra traucējumi”.